HTML5؛ آینده وب امروز

HTML5 یک زبان نشانه‌گذاری است که برای ساخت و ارائه محتوا در وب استفاده می‌شود. هم اکنون، بسیاری از سایت‌ها از آن استفاده می‎کنند، اما تا سال آینده انتظار نمی‎رود که جواز توصیه رسمی‎ را از کنسرسیوم وب جهانی (W3C) دریافت کند.

چه کاری انجام می‌دهد؟
برخلاف سایر زبان‌های نشانه‌‌گذاری، HTML5 از تگ‌های اختصاصی  <video>, <audio> و <canvas> بهره می‎برد که به طراحان وب این امکان را می‎دهد تا بدون نیاز به نرم‌افزارهای اضافی مثل ادوبی فلش ویدیو، موزیک و انیمیشن را به صفحات وب اضافه کنند. این فناوری مستقل از بستر (cross-platform) است؛ به این معنی که شما می‎توانید آن را روی کامپیوتر شخصی، تبلت، تلفن هوشمند یا سایر دستگاه‌هایی استفاده کنید که از مرورگر HTML5 بهره‌مند هستند. همچنین می‎توان از HTML5 برای ساخت برنامه‌هایی که اتصال به اینترنت نیاز ندارند هم استفاده کرد. برنامه‌هایی مثل  Gmail Offline که می‎تواند مکان جغرافیایی جایی را مشخص کند که شما از آن استفاده می‎کنید.

برنامه Gmail Offline با بهرمندی از HTML5 به شما اجازه می‎دهد بدون اتصال به وب به ایمیل‌های خود دسترسی داشته باشید

کجا می‎توان آن را امتحان کرد؟
تمام مرورگرهای سرشناس از HTML5 پشتیبانی می‎کنند و برای این‌که به مزایای این فناوری پی ببرید، می‎توانید از چندین آزمایش آنلاین استفاده کنید. یکی از آن‌ها آزمایش Peacekeeper از Futuremark است که یک سری از گرافیک‌ها، ویدیوها، بازی‌ها و محتوای دیگری از وب را در مرورگر اجرا می‎کند و چطور این محتوا به سرعت و روان نمایش داده می‎شوند. این آزمایش را می‎توان روی هر مرورگر و هر پلتفرمی‎ شامل تبلت و تلفن انجام داد.