پدر اینترنت به ایران نمی‌آید

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور با اشاره به آغاز همایش فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان در روز شنبه گفت: به دلیل تداخل زمانی برنامه‌های وینتون سرف – پدر اینترنت – از حضور وی در این همایش بی‌بهره‌ایم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کاظم آیت‌اللهی در نشست خبری هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی‌زبانان که با حضور نزار زاکا – رییس مجمع تشکل‌های ICT کشور‌های عرب – برگزار شد با اشاره به این‌که زمان افتتاحیه همایش فناوری اطلاعات به دلیل تداخل با همایش شهید رجایی از صبح شنبه به ساعت دو بعد از ظهر تغییر کرد، اظهار کرد: علاقه‌مندان به شرکت در این همایش می‌توانند از ساعت ۱.۵ بعدازظهر روز شنبه برای ثبت‌نام در این همایش از طریق سایت سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور اقدام کند.

وی با بیان این‌که همایش در ۱۲ پنل و با حضور مهمانان خارجی برگزار خواهد شد، گفت: مشکل دریافت ویزای برخی از مهمانان برطرف نشده است. با این حال هماهنگی‌های لازم برای حضور وزیر قطر، لبنان و نماینده وزیر فناوری اطلاعات مصر صورت گرفته و این افراد در روز شنبه در همایش حضور خواهند داشت. همچنین مهندس جهانگیری در افتتاحیه‌ی این همایش حضور دارد.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور درباره‌ی عدم تایید ویزای برخی از مهمانان خارجی تصریح کرد: سیاست‌هایی برای اعطای ویزا به مهمانان وجود دارد و مساله‌ی عدم اعطای ویزا به برخی از مهمانان تقصیر تمام دست‌اندرکاران دعوت این افراد از جمله من بود.

آیت‌اللهی با تاکید بر این‌که یکی از دلایل عدم پیشبرد دعوت از مهمانان خارجی کمبود زمانی برای برگزاری همایش بوده است، گفت: البته پروتکل‌های برگزاری همایش طبق برنامه پیش نمی‌رفت و این نیز یکی از دلایلی بود که لیست مهمانان به موقع برای دریافت ویزا آماده نشد.

وی با اشاره به این‌که اگر برنامه‌ریزی طولانی‌ مدت‌تر و تعامل بهتری با دولت در این زمینه برقرار می‌شد ممکن بود مشکل دریافت ویزا کمتر مطرح شود، خاطر نشان کرد: البته خواسته سازمان نظام صنفی رایانه‌ای دولت و وزارت ارتباطات و وزارت خارجه حل مساله‌ی دعوت از مهمانان و پیشبرد مناسب برگزاری همایش بود.

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور افزود: هیچ‌گونه عدم تعاملی بین این بخش‌ها در زمینه‌ی اعطای ویزا و برگزاری برنامه نبود و پیگیری‌های کامل از سوی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در جلساتی با وزارت امور خارجه صورت گرفت و آنها در این زمینه همراهی کامل را داشتند.

او با اشاره به این‌که عدم حضور برخی از مهمانان خارجی ممکن است در برنامه تاثیر منفی داشته باشد، تصریح کرد: متاسفم که آنچه که می‌خواستیم در مورد این همایش اجرا شود به‌طور کامل انجام نشد، اما در صورت عدم تایید ویزای برخی مهمانان تدارک لازم را برای داشتن ویدئو کنفرانس به آنها انجام می‌دهیم.

وی همچنین با اشاره به این‌که عدم حضور وینتون سرف به دلیل تداخل زمانی در برنامه‌های وی بوده است، گفت: وینتون سرف قبل از آنکه بخش مربوط به دریافت ویزا مطرح شود اعلام کرد که نمی‌تواند در این برنامه حضور داشته باشد. با این حال تیمی که از مهمانان خارجی در همایش روز شنبه خواهند بود به اندازه کافی دارای اهمیت هستند و می‌توان با آنها مباحثه داشت.

رییس سازمان نظام صنفی همچنین گفت که حضور رییس جمهور هم در این همایش منتفی شده است.