طراحی وب سایت رسپانسیو چیست؟

تقریبا امروزه تمام مشتریان ما بعد از اتمام طراحی وب سایت شان، نسخه موبایل وب سایت خود را نیز می خواهند. پس می بایست همان زمانی که در حال طراحی وب سایت هستیم به فکر نسخه ای از آن در آی فون، تبلت و موبایل باشیم؛ به گونه ای که رزولوشن همه این موارد با یکدیگر هماهنگ باشد. قطعا در پنج سال آینده تعداد این ابزارها نیز بیشتر خواهد شد.
در دنیای طراحی و توسعه وب سایت، به نقطه ای خواهیم رسید که نمیتوان با ابزارها و رزولوشن های جدید همگام شد. قاعدتا برای همه ما، طراحان وب سایت، ساخت یک وب سایت برای هر ابزار با رزولوشن خاص خود اگر غیر ممکن نباشد عملی هم نیست. پس آیا محکوم به از دست دادن تعدادی از کاربران وب سایت بر روی یک ابزار خاص برای بدست آوردن کاربران دیگر بر روی ابزار دیگری باشیم؟ گزینه دیگری پیش روی خود نداریم؟

رسپانسیو به معنای پاسخ گرا یا واکنشی می باشد. به این معنا که طراحی وب سایت به گونه‌ای می باشد که در صفحات مختلف و ابزارهای متفاوت وب سایت به درستی نمایش داده می شود، به عنوان مثال زمانی که شما از طریق گوشی یا تبلت وب سایت را تماشا می کنید ساختار ظاهری وب سایت به گونه ای تغییر پیدا می کند که قابلیت پیمایش وب سایت در این ابزارها به راحتی فراهم گردد. از طرفی در مانیتورهای با  رزولوشن بالا نیز وب سایت به گونه‌ای مناسب نمایش داده می شود و به عبارت دیگر کاربران با هر ابزاری وب سایت شما را تماشا می کنند از محتوا و ظاهر وب سایت شما کمال استفاده را خواهند برد.

Responsive Info Graph

چرا سال ۲۰۱۴ سال طراحی رسپانسیو وب سایت است؟

شاید متوجه شده باشید که وب سایت سارینا آنلاین، چندی است ظاهری جدید به خود گرفته است. به نظر می رسد طراحی عرض صفحه گسترده‌تر از حد معمول است و وقتی مرورگر خود را کوچک می کنید، اندازه محتوا تغییر کرده و متناسب عرض صفحه می شود.
با این حال، هدف صرفاً زیبایی یا نوآوری فنی نیست: شرکت‌های رسانه‌ای مانند شرکت ما شاهد تغییراتی عمده در عادات مخاطبان خود هستند.
شرکت هایی که خود را با این تغییرات سازگار نمی‌کنند ممکن است از بقیه عقب بیافتند. در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

دوران بعد از کامپیوترهای خانگی

سال ۲۰۱۲ سالی بسیار غیر معمول در بازار کامپیوترهای خانگی بوده است. برای اولین بار از سال ۲۰۰۱، فروش کامپیوترهای خانگی پایین‌تر از سال گذشته بود.
پس مصرف کنندگان چه دستگاهی را جایگزین آن کرده‌اند؟ شاید تبلت . انتظار می‌رود فروش تبلت به بیش از ۱۰۰ میلیون عدد در سال جاری برسد. تعداد فروش آنها ممکن است در سال آینده از نوت بوک هم بالاتر رود.
وب و یا نرم افزار؟ یا هر دو؟
طراحی وب وب سایت و خدمات، همه منجر به یک نتیجه شده است، یک میلیون مانیتور در سراسر دنیا تولید شده و باید خود را با آنها سازگار کنیم.
طراحی برنامه‌های اندروید و غیره شاید راهکاری بدیهی به نظر برسد. شکی نیست که داشتن برنامه‌های موبایل برای سیستم عامل‌های اصلی بهتر از نداشتن هیچ برنامه‌ای است، اما در عین حال چگونه می‌توان خود را برای هر فروشگاه نرم افزاری آماده کرد؟
هنگامی که نوبت به وب سایت‌های خبری می‌رسد، اطلاعات حاکی از آن است که وب موبایلی بسیار حائز اهمیت است. به گزارش مرکز تحقیقات پیو، ۶۰ درصد از کاربران تبلت ترجیح می‌دهند اخبار را در وب موبایل بخوانند تا از طریق برنامه. در حالی که به نظر من، شرکت‌های رسانه‌ای حتماً باید برنامه‌هایی را طراحی کنند، اما بدیهی است که داشتن وب وب سایت بزرگ موبایلی باید در اولویت باشد.

responsive

طراحی رسپانسیو وب سایت

البته راه حل، طراحی وب سایتی است که به طور یکسان در هر دستگاهی دیده شود. در اینجا طراحی واکنش‌گرای وب سایت مطرح می شود.
به عبارت ساده، طراحی رسپانسیو وب سایت از “جستجوی رسانه” برای یافتن رزولوشن دستگاهی که روی آن دیده می‌شود استفاده می‌کند. بنابراین تصاویر و شبکه‌های انعطاف پذیر کاملاً مناسب صفحه نمایش می‌شوند. برای مثال، اگر این مقاله را روی مرورگر دسکتاپ مشاهده می‌کنید، پنجره مرورگر را کوچکتر کنید. تصاویر و ستون محتوا کوچک می‌شوند، و سپس نوار کناری کاملاً ناپدید خواهد شد. در صفحه اصلی ما، خواهید دید که طرح وب سایت از سه ستون به دو ستون و سپس به یک ستون کاهش مییابد.
مزایای این طرح آشکارست: وب سایتی را طراحی می‌کنید، و در سراسر هزاران صفحه نمایش مختلف به خوبی کار می‌کند.

responsive1

۲۰۱۴ سال رسپانسیو

با توجه به توسعه سریع تبلت و موبایل‌های هوشمند – و این واقعیت که در حال حاضر کاربران ترجیح می‌دهند اخبار خود را در وب موبایل و نه در برنامه‌های کاربردی بخوانند – سال ۲۰۱۴ سالی بود که توسعه طراحی رسپانسیو اجتناب ناپذیر خواهد بود.
برای ناشران، این ساده‌ترین راه برای رسیدن به خوانندگان در دستگاه‌های متعدد است و برای کاربران، یک تجربه بزرگ در هر صفحه نمایش است.
امروزه بیش از هر زمان دیگری، برنامه‌ها و وب سایت‌هایی را طراحی می‌کنیم که در دستگاه‌های مختلف دیده می‌شوند. طراحی رسپانسیو وب سایت رویکردی رو به جلو را ارائه می‌کند، و در نهایت به ما اجازه می‌دهد تا طرح‌های گوناگونی را تولید کنیم.

اینفوگرافیک طراحی وب سایت رسپانسیو

لطفاً برای نمایش در سایز بزرگ تر، روی تصویر زیر کلیک کنید.

responsive-web-design