١٠ راز درباره بازاریابی بهتر در اینستاگرام

اینستاگرام یکی از قوی‌ترین رسانه‌های اجتماعی به حساب می‌آید، یک پلتفرم قدرتمند که افراد و اشخاص و کسب و کارها به می‌توانند تصاویرشان را در شبکه ای وسیع به اشتراک بگذارند. اگر تا به امروز به فکر یک استراتژی بازاریابی در اینستاگرام نبودید زمان آن رسیده است تا اکانت اینستاگرام خود را راه اندازی کنید.

اینستاگرام تا پایان دسامبر ۲۰۱۶ بیش از ۶۰۰ میلیون کاربر داشت که تقریباً ۱۰۰ میلیون نفر از آن‌ها در ماه ژوئن و دسامبر پیوستند. چشم‌انداز مدیران اینستاگرام ۶ کاربر جدید به ازای هر ثانیه است، با این پتانسیل رشد هیچ جای تعجبی باقی نمی‌ماند چراکه همه بازاریابان سعی دارند از این رسانه استفاده کنند.

ازآنجایی‌که سیستم این رسانه شبیه به دیگر برنامه‌های به اشتراک‌گذاری مانند توییتر است و بسیاری از استراتژی‌ها در شبکه‌های اجتماعی یکسان است، می‌بایست هر کسب‌وکاری با توجه به نوع فعالیت خود شبکه اجتماعی مناسب خود را انتخاب کند. ساخت یک اکانت اینستاگرام قوی می‌تواند نقش مؤثری در افزایش فروش ایفا کند.

در ادامه ۱۰ راز برای بازاریابی بهتر در اینستاگرام معرفی می‌کنیم:

۱. خلاق باشید

این‌که یک تصویر ساده از محصول و یا خدمات خود را خیلی سریع در صفحه کسب‌وکارتان منتشر کنید، کافی نیست. اگر می‌خواهید مخاطبان را جذب کنید، یک فعالیت خلاقانه، هنری و ایجاد شخصیت نقش بسزایی در این کار دارد. به‌طور فرض به صفحه یک رستوران دقت کنید. درحالی‌که در بعضی تصاویر محیط رستوران و امکانات قرار داده‌شده اما تصاویری از غذاها خوشمزه با تزئین زیبا تأثیر بیشتری روی مخاطبان دارند و ذائقه آن‌ها را تحریک می‌کنند.

حال اگر بخواهیم خلاقیت را چاشنی یک تصویر خوشمزه کنیم چه اتفاقی می‌افتد؟ به‌طور مثال یک کوسه که در حال سفارش ماهی از منو رستوران است. همه‌چیز به خلاقیت شما بستگی دارد تا با ایده‌های جدید و جذاب بتوانید نگاه مخاطبان را جذب نمایید.

۲. از برنامه‌های زمان‌بندی استفاده کنید

برنامه‌های زمان‌بندی

اگرچه اکثر کاربران رسانه‌های اجتماعی خصوصاً اینستاگرام به ثبت تصویر به‌صورت لحظه‌ای‌ می‌پردازند اما می‌توانید برای صرفه‌جویی در زمان خود از ابزارهای مختلف برای ایجاد پست در زمان‌های مختلف استفاده کنید. فعالیت درزمانی که حتی شما آنلاین نیستید می‌تواند یک فعالیت ۲۴ ساعته از دید مشتری باشد که با ابزارهای زیادی قابل‌اجراست. به‌عنوان‌مثال نرم‌افزار buffer  مزایای باورنکردنی برای برنامه‌ریزی محتوایی ارائه می‌دهند.

برندهای برتر در اینستاگرام تقریباً پنج بار در هفته پست به اشتراک می‌گذارند. به‌روزرسانی برنامه‌ریزی‌شده بسیار سودمند است این امر به شما کمک می‌کند تا از انتشار به‌موقع پست‌ها اطمینان حاصل کنید.

سخت‌ترین قسمت در مورداستفاده از برنامه‌های زمان‌بندی، انتخاب ساعت انتشار پست است که باید نسبت به نوع مخاطبان هدف در زمان مناسب منتشر شود.

۳. تمرکز بر روی پست کل هفته

بیشتر کارشناسان یک روز خاص را برای انتشار پست‌ها و تصاویر اختصاص می‌دهند. با این کار آن‌ها تمرکز بیشتری بر روی پست‌ها دارند. طبق آخرین مطالعات به‌عمل‌آمده تأثیر اداره چند وظیفه مختلف در روز بر روی حواس‌پرتی و کاهش بهره‌وری ثابت‌شده است.

۴. پست‌های مؤثر را مجدداً به اشتراک بگذارید

بازنشر پست‌های مؤثر

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که یک پست را چند بار منتشر کنید. ممکن است شما یک مقاله یا عکس مفید که قابلیت استفاده برای مدت زیادی را دارد در شبکه‌هایی مانند فیس‌بوک و توییتر ارسال کنید و چند ماه بعد آن را دوباره به اشتراک بگذارید و ازآنجایی‌که این پشت ماندگاری زیادی دارد و مرتبط با کسب‌وکار شما است، می‌تواند بخش دیگری از خوانندگان را جذب و درگیر کند.

پست کردن مجدد همچنین می‌تواند در شبکه‌های اجتماعی مختلف انجام شود. به‌عنوان‌مثال تصویری که در توییتر به اشتراک می‌گذارید به‌راحتی می‌توانید در اینستاگرام آپلود کنید. حتی اگر یک تصویر در فیس‌بوک در چند سال قبل مؤثر بوده هنوز هم می‌تواند مؤثر باشد، آن را در اینستاگرام آپلود کنید خصوصاً اگر آن پست درگذشته مخاطب گسترده‌ای داشته است.

۵. مخاطب را درگیر کنید

اگر در مدت‌زمان طولانی به‌صورت خودکار تصاویری منتشر شود این ذهنیت را ایجاد می‌کند که یک ربات در این موضوع دخیل است. شما می‌بایست با فعالیت‌های غیر از ارسال تصویر این تصورات را از بین ببرید. برای جلب رضایت مخاطبان با آن‌ها ارتباط برقرار کنید. به‌طور مثال نظر دادن در پست دیگران نشان‌دهنده این است که کسب‌وکار شما توسط خودتان مدیریت می‌شود.

۶. از نسخه دسکتاپ برای انتشار استفاده نمایید

نسخه دسکتاپ

با توجه به این‌که اکثریت مردم از اینستاگرام در تلفن همراه خود استفاده می‌کنند. اما در تلفن همراه نمی‌توان عکس‌ها را به‌صورت حرفه‌ای‌ ویرایش کرد البته در اینستاگرام ابزارهایی برای ویرایش قرارگرفته است اما نرم‌افزارهایی مانند فتوشاپ برای ویرایش تصاویر بسیار کامل‌تر هستند.

متأسفانه در حال حاضر اینستاگرام قابلیت ارسال تصاویر به‌طور مستقیم از کامپیوترهای رومیزی را ندارد و تأکید بر روی عکاسی در لحظه دارد. هنگامی‌که از ابزارهایی مانند BUFFER استفاده می‌کنید می‌توانید تصاویر را ویرایش کنید و آن را به‌حساب اینستاگرام خود بفرستید و سپس با تلفن همراه متن و هشتگ مربوطه را اضافه کنید.

۷. تصاویر را ویرایش کنید

بیشتر کسانی که از اینستاگرام استفاده می‌کنند از فیلترهای مشابه برای ویرایش استفاده می‌کنند. این نکته باعث می‌شود که محتوای صفحات مختلف تقریباً شبیه به یکدیگر شود. البته استفاده از این ابزارها برای آزمایش کارهای جدید هیچ‌گاه اشتباه نیست ولی امکان دارد تأثیر کمتری داشته باشد.

در ابتدا این سؤال پیش خواهد آمد که از کدام فیلتر استفاده شود که برای جذب مخاطب مؤثرتر است. برخی افراد نسخه اصلی تصویر را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر به یک نمایش هنرمندانه از تصویر می‌پردازند.

برای انتخاب گزینه مناسب بررسی کنید که افراد کدام‌یک از فیلترها را بیشتر لایک می‌کنند.

۸. برچسب‌ها را بشناسید

برچسب یا هشتگ ها در اینستاگرام

اگر از رسانه‌هایی مانند فیس‌بوک، توییتر و گوگل پلاس استفاده کرده باشید حتماً می‌دانید که چگونه باید از هشت استفاده نمود. ولی آیا میدانید که چگونه می‌توان از هشتگ ها بهینه و مفید استفاده کرد؟ استفاده از هشتگ در پست به شما امکان می‌دهد تا تصویر خود را برای افراد زیادی در دسترس قرار دهید.

برچسب مکان نیز برای جذب مخاطب بسیار حائز اهمیت است. در حقیقت پست‌هایی که از هشتگ و تگ مکان استفاده می‌کنند ۳۳% بیشتر از دیگر پست‌ها بازدید دارد.

۹. تجزیه‌وتحلیل کنید

داشتن نگاهی اجمالی در تجزیه‌وتحلیل برای استراتژی بازاریابی در دنیای کسب‌وکار امروز ضروری است. این موضوع شامل هر چیز ازجمله استفاده مؤثر از تصاویر جهت دریافت بهترین پاسخ از دنبال کننده‌ها می‌شود.

آنالیز اینستاگرام به شما امکان می‌دهد که اثربخشی این شبکه اجتماعی را بررسی کنید. در تجزیه‌وتحلیل دقیق‌تر حتی می‌توان رابطه بین افرادی که شمارا فالو کرده‌اند را بیابید.

۱۰. از پست‌های اسپانسری استفاده کنید

پست های اسپانسری

یکی از واضح‌ترین جنبه‌های استراتژی بازاریابی اینستاگرام استفاده از تبلیغات اسپانسری است. این موزد تبلیغاتی است که اینستاگرام برای شما در نظر گرفته است، آن‌ها شمارا به مخاطبان گسترده‌تری نسبت به دنبال کننده‌هایتان نمایش می‌دهند. استفاده از این روش شناخت برند شمارا افزایش خواهد داد.

پست‌های حمایتی می‌توانند برای افزایش آگاهی از برند هیجان‌انگیز باشند بااین‌حال طرف دیگر می‌تواند بودجه شمارا تخلیه کند.

مخاطبان گسترده

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند نقش زیادی درافزایش ترافیک ورودی و درنتیجه افزایش فروش سازمان شما ایفا کنند. اعتقاد بر این است که تا پایان سال ۲۰۱۷ بیش از ۷۰% از کسب‌وکارهای ایالات‌متحده از اینستاگرام استفاده خواهد کرد.

اگرچه شبکه‌هایی مثل توییتر سرعت رشد بالایی از خودشان نشان ندادند ولی اینستاگرام پیشرفت چسم گیری در این زمینه داشته است.

منبع greengeeks
ترجمه: هاست ایران