دانستنی‌های مهم ‌درباره IPv6

از زمان ظهور اینترنت، IPv4 هم به معنای IP تلقی شده و کمتر افرادی ‌درباره نسخه این پروتکل کنجکاو هستند. اما امروزه روز دیگر پروتکل IPv4 از رده خارج شده است.پس از گذشت دو دهه، سرانجام نسل جدید IPv6 آماده جایگزینی در هسته اینترنت است.

ضرورت IPv6 چیست؟ در واقع ظرفیت آدرس IP در IPv4 تمام شده است. پروتکل IPv4 تنها ۳/۴ میلیارد آدرس را پشتیبانی می‌کند و با اتصال رایانه‌ها، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و سیستم‌های بازی به اینترنت ظرفیت آن رو به اتمام است.

اما IPv6 از آدرس‌های ۱۲۸ بیتی استفاده کرده و ظرفیت آن فراوان است.
تفاوت‌ها و نقاط قوت IPv6 ‌در‌مقایسه با IPv4 کدامند؟ این پروتکل علاوه بر افزایش تعداد آدرس‌ها، مزایای دیگری نیز‌دارد.

با توجه به کمبود آدرس‌های IP، اساس اینترنت در حال حاضر بر پایه تبدیل آدرس‌های شبکه‌ها است. اما با وجود IPv6، هر وسیله‌ای آدرس IP مخصوص به خود را خواهد داشت.

بسیاری از کاربران کسب‌وکارهای کوچک و خانگی، یک آدرس IP در اینترنت‌دارند که روتر سخت‌افزار آنها را به ISP متصل می‌کند.

روتر IP آدرس‌هایی را به ابزارهایی که به شکل داخلی به آن متصل هستند می‌دهد؛ اما همواره تعیین می‌کند که کدام ترافیک مربوط به کدام وسیله است و به منظور کمک به برقراری ارتباط آنلاین، آدرس IP داخلی را به IP عمومی تبدیل می‌کند.

تری گوئن، نماینده شرکت تجهیزات شبکه زایکسل، می‌گوید: «تمامی ابزارها در شبکه‌های عمومی قابل دسترس خواهند بود، و به مردم امکان مدیریت آسان اتوماسیون خانگی، اشتراک‌گذاری فایل‌ها، بازی آنلاین، برنامه‌های P2P و دیگر اپلیکیشن‌ها را بدون نیاز به تنظیمات پیشرفته در روتر می‌دهند.»

گوئن در ادامه به این مطلب اشاره می‌کند که امنیت IPv6 ، به دلیل ویژگی‌هایش، از IPv4 بالاتر است. رمزگذاری‌ها و روش‌های جلوگیری از هک کردن بسته‌ها (packet spoofing) باعث ارتقاء ارزش و اعتبار IPv6 می‌شود. IPv6 تا حد زیادی ‌ بر IPv4 ارجحیت دارد چرا که ترافیک اینترنتی در مسیر درست قرار گرفته و دچار تزلزل نمی‌شود.

آیا ابزار IPv4 به اینترنت وصل خواهند شد؟ بله. با اینکه پروتکل IPv4 و IPv6 به طور مستقیم با یکدیگر سازگار نیستند، محققین دریافتند ‌وقتی بیشتر مردم جهان به IPv4 وابسته هستند نمی‌توان آن را با فشار یک دکمه از رده خارج کرد.

ابزار IPv6 با استفاده از فرآیندی دوگانه ساخته می‌شوند که به IPv4 و IPv6 امکان فعالیت همزمان را می‌دهد.
به گفته گوئن: «پشتیبانی از IPv4 به این زودی‌ها متوقف نخواهد شد و نسل سازگار با آن تا آینده ادامه خواهد یافت.»

آیا باید هر چه سریعتر به IPv6 روی آورد؟ نه، اینطور نیست. بیشتر ابزار متصل به اینترنت امروزی با IPv6 سازگار نیستند و تکنولوژی دوگانه این اطمینان را می‌دهد که نسل ابزار IPv4 تا آینده‌ای ‌معلوم به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

اما همواره باید IPv6 را در نظر داشته باشید. گوئن معتقد است در مناطقی که آدرس‌های IP آنها به اتمام رسیده است، هاست‌های جدیدی که به اینترنت وصل می‌شوند باید از آدرس‌های IPv6 استفاده کنند.

SMBها (بلوک پیام سرور) باید آگاه باشند و اطمینان حاصل کنند که هر رایانه، تلفن همراه، ساختار شبکه یا دیگر ابزار IP که در آینده خریداری می‌شوند از پروتکل نسل آینده پشتیبانی کنند. پروتکل IPv4 باید تا زمانی به کار خود ادامه دهد که سازمان‌ها به تدریج شروع به استفاده از پروتکل IPv6 کنند.

سه دلیل عمده برای استفاده از پروتکل IPv6 از سوی SMBها کدامند؟ دلایل عمده عبارتند از: اجتناب ناپذیری، کارآیی و امنیت.
از آنجا که به زودی IPv۶ تنها گزینه اضافه کردن ابزار یا هاست‌ها به اینترنت خواهد بود، SMBها باید هر چه زودتر به جایگزینی IPv4 با IPv6 اقدام نمایند؛ چرا که این‌عمل بر کسب‌وکار آنها تاثیر منفی نخواهد گذاشت.

در مورد کارآیی می‌توان گفت با دسترسی به آدرس‌های IP منحصر به فرد، سازمان‌ها مجبور به استفاده از NAT برای اتصال به اینترنت نخواهند بود. پروتکل IPv6 بیشتر مسائل موجود در پروتکل IPv4 را حل کرده و امکان برقراری ارتباط ساده و موثر میان ابزار مختلف را فراهم می‌کند.

در نهایت، در حالیکه امنیت هرگز در برنامه کاری IPv4 قرار نداشته، IPv6 همواره با در نظر گرفتن این اصل (امنیت) شکل گرفته است. بسیاری از ویژگی‌های ‌امنیتی که پیش از این در سیستم IPv4 به صورت اختیاری قرار داشته با پروتکل IPv6 به صورت پیش فرض تلفیق شده است. پروتکل IPv6 به رمزگذاری ترافیک و بررسی ‌بدون نقص بودن بسته می‌پردازد تا نوعی حفاظت شبیه به VPN برای ترافیک‌های استاندارد اینترنتی پدید آورد.

نویسنده: تونی بردلی

مترجم: آیدا محمدی ترکان

منبع: نشریه PC World