تغییر نام گوگل به آلفابت؛ لری پیج نامه نوشت

غول جستجو دیشب پس از بسته شدن تالارهای بورس اعلام کرد که رهبری گوگل به ساندار پیچای سپرده شده و این کمپانی زیر نظر هلدینگ آلفابت به فعالیت خواهد پرداخت. همزمان با اتخاذ این تصمیم، لری پیچ نامه‌ی خود را در وب سایت مربوط به هلدینگ آلفابت منتشر کرد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

شب گذشته سرگی برین و لری پیج اعلام کردند که از این پس گوگل یکی از کمپانی‌های در حال کار زیر نظر هلدینگ آلفابت خواهد بود. در واقع گوگل بزرگ‌ترین کمپانی زیر نظر آلفابت خواهد بود. این تغییر گسترده با واکنش مثبت وال‌استریت روبرو شد و نهایتا منجر به افزایش۶ درصدی ارزش سهام گوگل شد. لری پیچ پس از اعلان عمومی این تصمیم، نامه‌ی خود را در تشریح علل تاسیس هلدینگ آلفابت در وب سایت abc.xyz منتشر کرده است. در ادامه متن این نامه را تقدیم حضور می‌کنیم:

زمانی که من و سرگی نامه‌ی موسسان گوگل را ۱۱ سال پیش نوشتیم به این نکته اشاره کردیم که گوگل یک کمپانی معمولی نیست و ما نیز تمایلی برای تبدیل آن به یک کسب و کار معمولی نداریم. به عنوان مثال ما متعهد شدیم تا در حوزه‌های کوچکی به سرمایه‌گذاری بپردازیم که در مقایسه با حوزه‌ی کسب و کارمان بسیار نامرتبط بوده یا هنوز در مرحله‌ی ایده قرار داشت. از ابتدای کار، ما با استفاده از منابعی که در اختیار داشتیم در پی انجام کارهای بیشتر و به سرانجام رساندن پروژه‌های مهم‌ بودیم.

ما کارهای بسیاری را به انجام رساندیم که در آن زمان بسیار نامانوس به نظر می‌رسید. بسیاری از اقداماتی که در زمان گذشته برای بسیاری معنی خاصی نداشتند، حال توسط میلیاردها نفر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله‌ی این محصولات می‌توان به نقشه‌ی گوگل، یوتیوب، کروم و اندروید اشاره کرد. اما ما هنوز راضی نبوده و متوقف نشده‌ایم. ما هنوز در حال کار روی پروژه‌هایی هستیم که در نظر بسیاری غیرعملی و احمقانه است؛ اما ما در مورد آن‌ها بسیار هیجان‌زده هستیم.

ما معتقدیم در گذر زمان بسیاری از کمپانی‌ها برای انجام یک کار روند ساده‌تری را در پیش گرفته و در این مسیر تغییرات مثبتی را به خود می‌بینند؛ اما در صنعت فناوری که تغییرات انقلابی باعث ایجاد پیشرفت‌های بسیار بزرگ می‌شوند، باید از درجا زدن و پیشرفت‌های اندک احساس ناخشنودی کرد؛ چراکه این حالت برابر با شکست است.

کمپانی ما در حال حاضر در شرایط خوبی به سر می‌برد؛ اما معتقدیم که می‌توانیم شرایط را بهتر کنیم. از این‌رو اقدام به تاسیس کمپانی جدیدی با نام آلفابت کردیم. من بسیار خوشحالم که مدیرعامل کمپانی جدید بوده و شریک همیشگی‌ام سرگی نیز به عنوان رئیس هیئت مدیره همراه من خواهد بود.

آلفابت چیست؟ آلفابت مجموعه‌ای متشکل از کمپانی‌های مختلف خواهد بود. بزرگ‌ترین عضو این مجموعه بدون شک گوگل است. گوگل جدید در مقایسه با گذشته کمی محدود و کوچک خواهد شد و کمپانی‌هایی که در زمینه‌هایی غیر از حوزه‌ی اصلی فعالیت اینترنتی گوگل کار می‌کنند، در مجموعه‌ی آلفابت جا خواهند گرفت. اما منظور ما از فعالیت های غیرمرتبط با فعالیت اصلی گوگل چیست؟ شاخه‌هایی نظیر علوم طبیعی که در زمینه‌ی ساخت لنز‌های سنجش میزان گلوکز فعالیت می‌کند یا کالیکو (Calico) که در رابطه با طول عمر متمرکز است، از جمله‌ی شاخه‌هایی هستند که تحت نظر آلفابت به فعالیت ادامه خواهند داد. ما معتقدیم این تصمیم امکان مدیریت بهتر مجموعه را در اختیارمان گذاشته و باعث مدیریت مستقل زمینه‌هایی می‌شود که چندان ارتباطی با یکدیگر ندارند.

هدف ما به پیش بردن هر یک از کسب و کارها با گماردن یک مدیرعاملی بسیار کارکشته است؛ بطوریکه من و سرگی نیز در خدمت این مدیران عامل‌ها بوده و به عنوان گردانندگان آلفابت به پیشرفت مجموعه کمک خواهیم کرد. ما شرایط را برای فعالیت هر یک از زیر مجموعه‌ها به خوبی مهیا خواهیم کرد. ما از این موضوع که فرد کارکشته‌ای را به عنوان مدیرعامل در راس هر کمپانی قرار داده‌ایم، اطمینان حاصل خواهیم کرد.با در پیش گرفتن چنین سیاستی ما انتظار داریم گزارش مالی مربوط به سه ماهه‌ی چهارم سال جاری میلادی را به صورت بخش بخش منتشر کنیم. از این‌رو گزارش مالی مربوط به گوگل بصورت جداگانه از سایر کمپانی‌های فعال زیر مجموعه‌ی آلفابت منتشر خواهد شد.

جدا کردن بخش‌های مختلف کمپانی این شانس را در اختیارمان قرار می‌دهد تا تمرکز ویژه‌ای را روی موقعیت‌های ایجاد شده در گوگل معطوف کنیم. کلید اصلی این جریان، ساندار پیچای است. برای مدتی است که ساندار وظیفه‌ی سخنرانی و انتقال حرف‌هایی را بر عهده دارد که من باید می‌گفتم. باید اعتراف کنم که کار کردن با ساندار بسیار لذت‌بخش است و من از اوقاتی که در کنار وی سپری می‌کنم، لذت می‌برم. ساندار از اکتبر سال گذشته که مسئولیت بخش مهندسی محصولات و تجارت اینترنت را برعهده گرفته، پیشرفت خوبی داشته است. سرگی و من از پیشرفت و فداکاریش در قبال کمپانی بسیار هیجان‌زده شده‌ایم. به نظر ما و اعضای هیئت مدیره هم اکنون فرصت آن رسیده تا ساندار بر صندلی مدیرعاملی گوگل تکیه بزند. من بسیار خوشحال هستم که با فرد باهوشی نظیر ساندار همکاری می کنم. با در اختیار گرفتن مدیریت کمپانی گوگل توسط ساندار، من فرصت بیشتری خواهم داشت تا آلفابت را در راه رسیدن به آرمان‌هایمان هدایت کنم. تا امروز من در مورد هدایت‌ کمپانی با ساندار همکاری کرده و به وی کمک کرده‌ام و از این پس نیز تا جایی که بتوانم در زمینه‌ی هدایت گوگل به وی کمک خواهم کرد. گوگل در حال حاضر محصولاتی را در حوزه‌های مختلف تولید می‌کند و من معتقدم ساندار همچون همیشه با تمرکز روی نوآوری‌های بیشتر به گسترده‌تر شدن حوزه‌های فعالیت گوگل ادامه خواهد داد. من معتقدم ساندار به برداشتن‌ گام‌های بزرگ در جهت هدف اصلی گوگل که همانا سازمان‌دهی اطلاعات جهان است، اهمیت داده و در این مسیر تلاش خود را خواهد کرد. محصولات اخیر گوگل نظیر گوگل ناو (Google Now) و گوگل فوتوز (Google Photos) که در آن‌ها از فرآیند یادگیری ماشین بهره گرفته شده، بسیار هیجان‌انگیز است. گوگل همچنین دارای سرویس‌هایی است که با نام خود به فعالیت می‌پردازند که از جمله‌ی آن می‌توان به یوتیوب تحت مدیریت سوزان وویچتسکی اشاره کرد. گزارش مالی سه ماهه‌ی دوم گوگل نشان از این داشت که یوتیوب در این فصل بسیار خوب عمل کرده است.

سرگی و من مصرانه به دنبال شروع تجارت‌ در حوزه‌های جدیدی هستیم. آلفابت آزمایشگاه ایکس‌ را نیز زیر نظر خود خواهد دشت. آزمایشگاه ایکس پروژه‌های نظیر وینگ (Wing) را که درجهت راه‌اندازی سیستم ارسال کالا از طریق پهپاد است، به سرانجام خواهد رساند. ما در نظر داریم تا بازوهای سرمایه‌گذاری خود را نیز در ساختار جدید بیش از پیش تقویت کنیم.

از این پس Alphabet Inc جایگزین Google Inc خواهد شد. در مورد سهام و بازار‌های بورس نیز باید گفت که تمام سهام گوگل بصورت خودکار و با میزان برابر به آلفابت انتقال یافته و سهامداران از حقوق مشابه گوگل در کمپانی جدید برخوردار خواهند بود. گوگل به یک موجودیت که تمام مالکیت آن در اختیار آلفابت است، تغییر خواهد یافت.

برای من و سرگی تغییرات جدید فصل جدیدی از حیات گوگل است. ما نام آلفابت (الفبا) را دوست داریم؛ چراکه این مفهوم شامل مجموعه‌ی حروف بوده و نشان دهنده‌ی بنیان تشکیل یک زبان است که باید آن را بزرگ‌ترین اختراع بشر خواند. ضمنا ما با استفاده از زبان در گوگل به ارائه‌ی خدمات می‌پردازیم.

ما درباره‌ی موارد زیر بسیار هیجان زده هستیم:

  • انجام کارهای بسیار جاه‌طلبانه‌تر
  • داشتن یک نگرش بلند مدت
  • ایجاد کمپانی‌هایی جدید که شکوفا خواهند شد
  • سرمایه‌گذاری در حوزه‌های جدید با توجه به منابع موجود
  • تقویت کسب و کار کنونی
  • بهبود هر چه بیشتر گوگل با بالا بردن تمرکز روی حوزه‌های کاری
  • و بالابردن استاندارد و کیفیت زندگی انسان‌ها

ما بسیار خوشحال خواهیم شد تا در خانواده‌ی آلفابت با دیگران همکاری کنیم. البته ما نیز در حال حاضر درصدد عادت کردن به نام آلفابت هستیم.

آلفابت

آلفابت

نظر شما در خصوص تصمیم گوگل چیست؟

منبع: زومیت